Друк

Караванська Валентина Володимирівна,

 учитель початкових класів

 Золотоніської гімназії ім. С.Д. Скляренка

Золотоніської міської ради

Черкаської області

"Якщо вчитель не зміниться "Нової української школи" не буде"

Павло Хобзей

Все в наш час змінюється, прогресує, розвивається. Інші умови, можливості, люди... Міняються і діти. Не можна впевнено сказати, що вони зараз розумніші, ніж раніше. Але те, що вони розвинутіші - це однозначно.  Так як вчителі - найближчі люди для дітей, які йдуть до школи, після батьків, то й вони мають мінятися, удосконалюватися. Скажімо, "йти в ногу" зі своїми учнями. Кредо кожного вчителя має бути: "Без руху немає життя, досягнення успіху, розвитку, пізнання". Недарма ж вчителів називають "агентами змін".

Хто такий вчитель сьогодення? Яким повинен бути? Що потрібно робити, щоб зрозуміти сучасних дітей? Як навчити вчитися, любити відвідувати школу, виховати справжнього патріота своєї Батьківщини?

Щоб зрозуміти все це і відповісти на питання, які хвилюють вчителів, МОН організувало повну перепідготовку вчителів початкової школи: очні сесії для педагогів НУШ та проходження дистанційного курсу на платформі EdEra. Це дуже допомогло зрозуміти, чи готовий педпрацівник до НУШ, чи зможе працювати, думати і навіть жити по-новому [2].

Один з головних принципів НУШ - умотивований вчитель. Це означає, що вчитель має професійно та особистісно зростати і отримувати при цьому задоволення, а всі підрозділи освіти мають цьому сприяти. Умотивований вчитель хоче змінюватися, натхненно працювати і, що є не менш важливим, отримувати гідну оплату за свою працю.

Щоб навчити по-новому педагог отримує повну свободу дій. Не повинно бути ніяких "шаблонів", вчитель самостійно підбирає навчальні матеріали, досліджує, експериментує, вигадує. Єдине, що обмежує вчителя це Державний стандарт: що мають знати та вміти учні після певного етапу навчання. У НПП "Інтелект України" достатньо матеріалів (відео, аудіо, плакатів і схем), але я часто додаю щось своє (Роль "Продюсер").

Наступним хотілося б наголосити на тому, що вчитель повинен бути другом, старшим, але другом. Зі свого досвіду дружби: почуваєшся неймовірно, колі діти розповідають тобі свої секрети, просять допомоги, самі допомагають у різних ситуаціях, мимовільно говорять до мене "ти" і ніяковіють, самі придумують сюжет для фото і просять зробити знімок, радяться і прислуховуються до думки вчителя  (Роль "Друг").

Не можу не згадати про такі поняття, як вчитель - фасилітатор, тьютор, модератор, коуч, ментор, едвайсер.

Тьютор - це учитель, репетитор, наставник. Це вчитель - приклад, помічник. Той, хто навчить елементарним правилам поведінки на власному прикладі, хто допоможе знайти вихід із складної ситуації та розібратися в проблемі і завжди буде поруч. Тьютор працює більше для класного колективу. Тобто більше уваги приділяється груповим іграм, вправам, колективному виконанню завдань (Роль "Вихователь").

Ментор - людина, що має інтерес у розвитку знань, умінь, навичок і міжособистісних стосунках. На відміну від наставника, ментор сам встановлює інтенсивність та напрямок навчання. Завдання ментора - допомагати тоді, коли просять про допомогу. Ментор працює над індивідуальним зростанням кожного учня. У мене в класі є такі учні, які не просять про допомогу і не хочуть, щоб їм допомагали. Не в усьому, звичайно, тільки у деяких видах діяльності. Але я поважаю їх вибір та не наполягаю, коли їм це непотрібно (Роль "Швидка допомога").

Фасилітатор - це вчитель, який допомагає підвищенню самооцінки, саморозвитку, самореалізації, самовдосконаленню. Він допомагає актуалізувати ціннісне ставлення до людей, природи, національної культури. Спонукає дітей до самостійного пошуку, бажання вчитися і дізнаватися щось нове. Ми з дітьми часто говоримо на уроках фразу: "Не кажи не вмію, а кажи навчуся" для того, у кого щось не виходить на уроці. Ознайомилися з нею ще на початку року під час теми "Бажання - запорука успіху". Це дійсно стимулює і дає свої результати. Головне, завжди підтримати дитину і показати, що вона не одна (Роль "Помічник").

Едвайсер - радник. Це вчитель, обізнаний краще у певній галузі, практик. До цієї категорії належать вчителі-предметники у початковій школі: англійська мова, співи, фізкультура. У свої предметах вони почуваються вільно і можуть відповісти на будь-які запитання дітей, які стосуються їхньої галузі. Я, наприклад, не зможу пояснити багатьох понять і відповісти на всі питання по предмету "Мистецтво. Музика". Та у нас у школі є вчитель музики і мої діти завжди отримують відповіді (Роль "Радник").

Коуч - тренер, який згуртовує одну команду. Вчитель-коуч веде своїх учнів до перемоги, як тренер своїх підопічних у спорті. Розкриває поняття взаємодопомоги, підтримки, подолання перешкод, задля досягнення результату. Учнів це надихає, адже вони відповідають не тільки за себе, а й за інших (Роль "Тренер").

Модератор - наставник, керівник, який відповідає за активність роботи класу (окремої групи у класі). Тобто вчитель повинен навчити учнів співпрацювати, доповнювати, стимулювати один одного. А всі учні - невід'ємні складові організму-класу. Кожен має свої ролі і завдання в класі. Без одного з них "організм" класу не запрацює (Роль "Активіст") [4]; [3].

Дуже важливо поєднати в собі всі ці поняття. Тільки разом ці ролі приведуть учителя до змін і досягнення поставлених цілей, допоможуть знайти правильний підхід до кожного з учнів і до класу в цілому і працювати "в тандемі" з ними.

Що є запорукою успіху у роботі вчителя? Звичайно ж розуміння і підтримка батьків. На цьому хочу зупинитися детальніше. Важливо, щоб трикутник - учитель-діти-батьки працював завжди і всюди. Якщо в дитини щось не виходить, то треба повідомити про це батьків. І навпаки, якщо дитина в чомусь проявляє себе з кращого боку - це так само тема для розмови з батьками. Та все ж позитивних відгуків про дитину має бути більше, ніж негативних. І батьки, і діти мають відчувати підтримку вчителя та знати, що можуть завжди йому довіритися і покластися на нього [1, с.108].

Я співпрацюю з батьками майже рік. Постійно підтримую зв'язок з ними: формальне і неформальне спілкування, батьківські збори, індивідуальні зустрічі, участь у святкових заходах. Ми познайомилися на батьківських зборах майбутнього класу НПП "Інтелект України". Далі продовжили спілкування на підготовчих курсах дошкільників. З першого дня помітила, що батьки зацікавлені у тому, щоб дітям хотілося ходити до школи. Такою є і моя мета. Якщо учні хочуть до школи - значить їм тут подобається. Ще батьки мого класу напрочуд ініціативні та завжди підтримують мої задуми, допомагають втілити їх в життя, а ще пропонують власні ідеї.

 За цей час ми провели у класі:

- відкритий виховний захід "Мої захоплення", на якому діти показували чим вони люблять займатися, таким чином у моїх вихованців з'явилися нові інтереси і улюблені види спорту;

- презентацію своїх родини та власних гербів протягом тематичного тижня "Моя родина";

- урок доброти "Домашні тварини";

- відео-урок "Вітаміни", під час якого учні розповідали про корисні продукти, співали пісню про овочі.

А ще ми конструюємо з LEGO, ліпимо, малюємо, вирізаємо, беремо участь у тематичних виховних годинах школи, он-лайн конкурсах та олімпіадах, проводимо свята у себе в класі та радіємо кожному дню, адже він неповторний. Дуже добре, коли батьки цікавляться шкільним життям дітей, а вчителю є що розповісти їм.

Крім нових ролей у вчителя НУШ є ще його обов'язки, яких ніхто не відмінив. Зупинимося на них детальніше:

- поважати кожну дитину;

- вірити в успішність кожної дитини;

- бути чесним і визнавати власні помилки;

- вміти слухати й дотримуватися конфіденційності;

- бути послідовними й справедливими;

- мати високі очікування щодо кожного учня, у тому числі учнів з особливими освітніми потребами;

- цінувати особисті зусилля дітей;

 - організовувати стимулююче навчальне середовище;

- постійно оновлювати свої знання про дитячий розвиток [1, c.45].

Вчитель працює добре, якщо:

- діти хочуть відвідувати школи;

- проводяться навчання в групі, так як це нові знання, приємні відкриття, співпраця;

- він демонструє, як робити, а не проводить детальний інструктаж ("Краще один раз побачити, ніж сто разів почути");

- на уроках проводить дискусію, і не думайте, що учні 1-го класу цього не вміють;

- практикує навчання за потребою, запитує в учнів: "Що б ти хотів дізнатися?".

Підсумовуючи, наголошу на тому, що неважко буде поєднувати усі ці ролі в собі і стати справжнім "агентом змін" лише тому вчителю, який прагне цього, готовий до змін, любить дітей і свою роботу. Заради учнів, себе, щоб учні комфортно почували себе в школі, в класі. Для того, щоб кожного ранку йти з радістю і з гордо піднятою головою до школи, бо ти є ВЧИТЕЛЬ. І немає нічого неможливого!

  Список використаної літератури

  1. Нова українська школа : порадник для вчителя [за заг. ред. Н. М. Бібік]. – Київ : Літера ЛТД, 2018. – 160 с.
  2. Нова українська школа / [Електронний ресурс] : МОН України [сайт] : – Режим доступу: https://mon.gov.ua/ua/tag/nova-ukrainska-shkola
  3. Нова українська школа. - методичні матеріали [Електронний ресурс] : Всеосвіта. [сайт] : –  Режим доступу: https://vseosvita.ua/library/nus
  4. Павло Хобзей. Про Нову українську школу / [Електронний ресурс]: Громадське телебачення. – Режим доступу: https://hromadske.ua/posts/zastupnyk-ministra-osvity-nova-ukrainska-shkola