Друк

Б.С. Безпоясний, методист лабораторії-центру інформаційних технологій КНЗ «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради»

 

Ми живемо в такий час, коли комп’ютерні системи дуже тісно пов’язані з нашим буденним життям. Їх основна мета – полегшувати роботу людей. На даний момент все  настільки автоматизовується, що вчені вже давно створили концепцію «розумного будинку», згідно якої можна керувати системами та приладами, які знаходяться в будинку віддалено з панелі дисплею смартфону чи іншого гаджета. Такі зміни не залишили осторонь таку сферу, як ІТ (інформаційні технології), зокрема програмування.

Програмування – процес проектування, написання, тестування комп’ютерних програм. Це досить складна, але цікава робота. Тому при виборі професії програміста потрібно дуже ретельно все зважити і обдумати. Вся програмна складова комп’ютерних систем створена за допомогою програмування. Більше того, програмна частина керує апаратною, тобто без програмної частини, апаратна складова будь-якої системи, будь-то пральна машина, тостер чи комп’ютер була б не більше, аніж купа заліза. Звісно, я не приписую всі заслуги програмній складовій, але в рамках статті намагаюсь висвітлити її  позитивні сторони.

Всім відомо, що саме в школі діти отримують певні фундаментальні знання з тих чи інших дисциплін. Зокрема, на уроках інформатики нас знайомили з можливостями такої мови програмування, як Паскаль (Pascal), яку створив Н.Вірт, для навчання основ програмування своїх студентів. Потім ця мова знайшла застосування у нашій освіті. Pascal – алгоритмічна мова програмування, з можливістю підтримки ООП (об’єктно-орієнтоване програмування). Завдяки їй, можна досить легко пояснити принципи структурного програмування. Зрозуміло, що в класах з поглибленим вивченням точних наук учні вивчають складніші мови програмування: Сі-подібні (С, С++, С#)  та Java.

Відповідно, якщо у школах вивчають Паскаль, то й майбутнім вчителям інформатики потрібно вивчати Паскаль у ВНЗ, аби викладати його майбутнім учнями, що є цілком логічним. Але я хочу звернути увагу на те, що не всі студенти в подальшому будуть вчителями інформатики, з тих чи інших причин. Я, студент другого курсу і у нас згідно навчального плану цілий семестр вивчався курс «Основи програмування мовою Pascal». Чесно кажучи, захоплення від вивчення цієї мови я не отримав, та опитавши більшість своїх одногрупників з приводу вивчення Паскаль в університеті, я отримав схожі відгуки. Я розумію, що давати учням та студентам на вивчення відразу складні мови програмування – це не досить ефективно, але давати вивчати мову, яка фактично ніде не застосовується, теж невиправдано.

Як вже було вище зазначено, людина шукає полегшення своє праці, як фізичної, так і розумової. Ця тенденція не оминула і програмування. З’явилися нові потужні мови програмування, такі як Python, PHP, Go, Switch, Ruby. Власне, я хотів би зупинитися на такій мові програмування, як Python [1] (Пайтон або Пітон). Python перспективна мова програмування. Вона багатофункціональна, вже довгий час широко використовується для розробки WEB-додатків, призначених для користувача інтерфейсів, аналізу даних, роботи з базами даних та багатьох інших задач. Але основна конкурентна перевага цієї мови полягає у її можливості працювати з великими наборами даних. Саме тому цю мову програмування використовують у багатьох великих компаніях: NASA використовує Python для наукових обчислень; IBM, Intel, HP і багато інших IT-гігантів використовують цю мову програмування для тестування програмного забезпечення. Пошукова система

Google і найпопулярніший відео-сервіс YouTube також використовують Python.

На мій погляд, інтерес до цієї мови базується на сильних сторонах Python. Швидкість розробки – одна з найсильніших сторін Python. Програми на Python пишуться набагато швидше і з меншими затратами часу, ніж еквівалентні їм на C++, Java.

Крім того, не варто забувати і про настільки потужний інструмент як ООП, а також різноманіття бібліотек підтримки. І на додачу,  важливим є той факт, що програмісти, які володіють Python дуже затребувані на ринку праці і мають високу заробітну плату.

Головне, що ця мова має спрощений синтаксис, і її можна вчити починаючи зі школи. Це і корисно, і цікаво. Таким чином, можна прививати до дітей любов до програмування. Існує дуже багато інтерактивних методів вивчення цієї мови. Опанувавши частину з них, учні та студенти зможуть писати свої додатки. Але вибір мови програмування залежить від напряму спеціалізації.

Отже, у своїй статті я намагався викласти свої думки з приводу подальшого розвитку програмування, як дисципліни у навчальних закладах.

І на останок порада майбутнім програмістам: спочатку визначити напрямок, в якому плануєте працювати, а потім обрати мову програмування, яка стане вашою професійною зброєю. Pascal [2] – це своєрідна ретроспектива. Загалом, не важливо якою мовою Ви пишите. Головне у програмуванні – це знання алгоритмів. А вже якою мовою вони описані, то вже особиста справа кожного.