Черкащенко Наталія Олексіївна. Творчість думки – творчість душі. Формування компетентнісного підходу під час проведення виховних заходів

Черкащенко Наталія Олексіївна,

педагог-організатор

Черкаської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 30

Черкаської міської ради

Черкаської області

Наша школа – дім для майже дев’ятисот дітей. Цей дім теплий, надійний, у ньому є свята та буденність, робота та відпочинок, а головне – добрі традиції.

З року в рік в нашій школі багато чого змінюється, але одне залишається незмінним – школа існує заради дітей та дає їм  простір благополуччя, безпеки, успіху.

Повага  до  інших  людей,  їхніх  прав  і  свобод, здатність  захищати  свою  думку  та  свої  права,  а також повага до законів Батьківщини починається з поваги до себе. Здатність відстоювати свої права базується на почутті власної гідності. Формування цієї  якості  є  об'єктом  уваги  педагога.

Ефективність  компетентнісного  підходу  у навчанні  й  вихованні  наших школярів залежить  від  форм  і  методів його  організації  як  у  навчальний,  так  і  у позаурочний  час.  Пріоритетна  роль,  на  мою думку,  має  належати  активним  методам  і формам,  що  ґрунтуються  на  демократичному стилі  взаємодії,  спрямовані  на  самостійний пошук  істини  і  сприяють  формуванню критичного  мислення,  ініціативи,  творчості. Різні форми  і методи компетентнісної  освіти й виховання покликані формувати у дітей вміння міркувати,  аналізувати,  ставити  запитання, шукати  власні  відповіді,  робити  висновки, брати  участь  у  громадському  житті. Тому  найважливішою  цінністю  стає виховання  суспільства,  яке  здатне  навчатися  і розвиватися впродовж всього життя.

 • Тому в школі проводилися різноманітні благодійні акції:
 • Ø «Добро жменями» (суть акції проста, актуальна й гуманна: зібрати пластикові кришечки, щоб за кошти від їхньої утилізації виготовляти протези для військовослужбовців, котрі втратили кінцівки на "східному фронті". Адже тисячі наших героїв, віддавши здоров’я заради батьківщини і спокою свого народу, наразі потребують протезування – сучасного, якісного, індивідуального. Це дає велику надію на повернення хлопців до повноцінного життя);
 • Ø "Маю честь і талант", започаткованого благодійним фондом "З вірою в себе" (кращі роботи дітей були представлені на міській виставці, присвяченій Дню Збройних сил України, поруч з творчими роботами воїнів з передової. Решту робіт від школи представники фонду "З вірою в себе" доставили воїнам АТО та дітям Сходу України на новорічно-різдвяні свята).
 • Ø «Привітай Захисника України!» (волонтер "Самооборони Черкащини" Кулик Юрій передав листівки та пакунки-вітання з Днем Святого Миколая та Різдвом Христовим нашим Героям, Захисникам України, які боронять терени Батьківщини).
 • Стало традицією відзначати День Гідності та Свободи.
  Цього дня учні мають можливість висловити свою думку та зобразити на плакаті, що ж для кожного з них означає "гідність".
 • Трагічні події в Україні, починаючи з листопада 2014 року, тривожать та не залишають байдужими жодного учня та педагога школи. Проводяться виховні години та "години пам'яті", мета яких – вшанувати всіх полеглих героїв на Майдані. Минає час, він віддаляє нас від тих трагічних подій, які забрали з життя двох наших випускників – Андрія Терещенка та Олескандра Шаповала, пам'ять про яких живе у стінах школи та озивається лінійками-реквіємами на їх честь.
 • Дружно одягнувши вишиваний одяг, колектив школи відзначає всеукраїнське свято національної єдності – День вишиванки, яке щорічно проводиться у третій четвер травня. Цього дня учні та вчителі демонструють, що бережуть свої споконвічні народні традиції і генетичний код. А минулого року більше трьохсот учнів (1-10 класів) узяли участь у флешмобі «Україно, ти рідна… єдина». Адже лише в нас на Україні, ніби дівчина в віночку, у вишиваній сорочці  калинонька зацвіла. Лише в на Україні всі люди щирі і гостинні, вода джерельна з небом синім, і так яскраво сонечко сія.
 • Цілями  проекту «30-річчя  школи»  було,  крім  підготовки  до  свята, згуртувати  громаду  школи,  батьків  та  вчителів,  сформувати  в  учнів організаторські  навички  і  творче  мислення.  Спільна  програма,  що  розроблялась вчителями  й  учнями  передбачала  створення  медіа-презентації  багатолітньої  історії школи  у  вигляді  фільму,  який  зняли  учні  та  представили  для  громадськості.  Результати проекту  були  представлені  фільмом «З Днем народження, люба школо» і  сценарієм свята  на  день 30-річчя  школи.

Важливо  підкреслити,  що  в  межах  вищеописаних  проектів  та заходів підвищується відповідальність  учнів  за  особисте  життя  і  життя  оточуючих,  формується  позиція  щодо процесів  суспільного  розвитку,  оновлюються  знання  учнів  і  вчителів  з  використання ІКТ,  підвищується  рівень  навчально-дослідницької  діяльності  учасників  навчально-виховного  процесу,  формуються  критичне  мислення  учнів,  здатність  висловлювати власні  точки  зору  і  поважати  точки  зору  інших,  навички  ефективного  спілкування,  які

дають змогу вести дискусію й уникати конфліктних ситуацій, уміння творчо працювати і розв’язувати різні проблеми, особисті бачення у взаємозалежності з іншими та ін.

Завдяки  секторам,  що  є  компонентами  структури самоврядування  школи,  а  саме,  Міністерство  спорту та здорового способу життя, Міністерство з питань роботи з дітьми молодших класів, Міністерство загальної

та додаткової  освіти, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство преси та інформації, Міністерство культури та дозвілля, Міністерство захисту прав дітей

та допомоги у проблемних ситуаціях кожен  учень  може  проявити  себе  як  лідер  у  певній  сфері  діяльності,  що є  суттєвим  у  формуванні  громадянської  позиції  особистості.

Отже, першочерговим завданням вчителя має стати розуміння компетентнісного підходу і реалізація його у власних професійній діяльності.

Результатом змін завжди має бути формування школи із власним «обличчям», закладу для дітей нового покоління.

Серйозною перешкодою для впровадження компетентнісного підходу в практику шкільної освіти є недостатність нормативно-методичного забезпечення та неготовність частини освітян усвідомити важливість проблеми. Проте не слід забувати, що  компетентнісний підхід – лише один із чинників, що сприяють модернізації змісту освіти, він лише доповнює низку  освітніх інновацій, не применшуючи значення  класичних підходів.

Використана література

 1. Бех І. Принципи інноваційної освіти / І.Бех// Освіта і управління. – 2005. – Т. 8. – С.7-21.
 2. Ващенко Л. Інноваційні процеси в системі загальної середньої освіти: особливості / Л.Ващенко // Освіта і управління. – 2001. – № 4. – С. 59-68.
 3. Байбара Т. Компетентнісний  підхід  в початковій ланці освіти: теоретичний аспект / Т. Байбара // Почат шк. – 2010. – № 8. – С. 46-51.
 4. Компетентнісний  підхід  у  сучасній  освіті: світовий  досвід  та  українські  перспективи  / За  ред.  О.  В.  Овчарук.  –  К.:  К.І.С.,  2004.  –С.91.
 5. Локшина О. І. Становлення «компетентнісної ідеї» в європейській освіті. – К.: Пед. Думка, 2009. – С. 19-33.