Використання досвіду О. А. Захаренка у педагогічній діяльності молодого педагога (Гвоздецька Т. М.)

Гвоздецька Тетяна Миколаївна,

учитель початкових класів

Золотоніської загальноосвітньої санаторної

школи-інтернату І-ІІІ ступенів

Черкаської обласної ради

В педагогіці безліч непересічних постатей, роль і значення яких у становленні державності, відродженні національної школи, у зародженні величі душі та стійкості духу важко переоцінити. Серед таких людей почесне місце належить Олександру Антоновичу Захаренку, який був творцем Авторської Сахнівської школи, авторові гуманної педагогіки, яка покликала формувати в дитини людське начало: милосердя, доброту, споконвічні народні ідеали, громадянську наснагу.

Олександр Захаренко дуже поважав дітей, щиро віддавав їм тепло свого серця, особистим прикладом, власним життям і здоров’ям зароджував майбутню школу.

У наш нелегкий і неспокійний час, ми, молоді педагоги, шукаємо порад у нашій нелегкій професії. Такі поради потрібно черпати з праць О. А. Захаренка, який зазначав, що молоді вчителі, які ще не вміють і багато чого не знають на педагогічній ниві, але завдяки своїй наполегливості можуть стати хорошими педагогами. Підтвердженням цих слів є життєвий шлях та досвід педагогічної діяльності нашого земляка Олександра Антоновича Захаренка народного учителя, ентузіаста, новатора.

Олександр Захаренко значну роль віддавав вчителю і вказував, що без творчого вчителя не може бути ні нової школи, ні нового суспільства, ні вільної України. А також заслуговують уваги його погляди на майбутню школу як на щоденну приємну втому від творчої праці. Колектив Золотоніської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат втілює ці заповіді в життя, наслідує і збагачує їх у цьому напрямку.

Власний педагогічний досвід застосовую через співпрацю з учнями, де творчо використовується теоретичний і практичний досвід Олександра Антоновича. На уроках розвитку зв’язного мовлення використовуються методи спостереження, аналізу, порівняння й робота з ілюстраціями. Учні висловлюють власні думки і починають творити. Звичайно, не завжди твір виходить у деяких учнів, але дитина працює, старається, і нас це втішає. Бо як зазначав О. А. Захаренко, що не завжди ми ставимо старанність попереду знань, а треба було б, щоб трійка старанного учня цінувалася вище четвірки здібного ледаря. І щоб усі про це знали.

Настанови мудрого педагога використовуємо на виховних годинах з учнями, де прищеплюємо повагу до батьків, вчителів, ровесників, любов до рідного краю, рідного слова. Бо як стверджував О. А. Захаренко: «Колего! Бійся бруду в мові! Зроби все, аби твої вихованці не лише її розвивали, а й зберегли для нащадків». Отож ми намагаємося робити все можливе, аби донести цю істину до сердець всіх школярів. Впроваджуємо у власну педагогічну діяльність досвід роботи Олександра Антоновича з батьками: проводимо тематичні лінійки, організовуємо родинні свята за участю батьків і дітей. Раз у три місяці проводимо свято «День іменинника». Діти з великим задоволенням влаштовують невеличкий концерт, вітають одне одного – це їх дуже зближує. У майбутньому запровадимо на батьківських зборах звіт учнів про успіхи у навчанні та позанавчальній діяльності, що допоможе сформувати у них відповідальність за власні вчинки та підвищить власну самооцінку.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1. Захаренко О.А. Поспішаймо робити добро. /О. А. Захаренко. – Черкаси, 1997. –            С. 28.
  2. Захаренко О. А. Поради колезі / О. А. Захаренко // Педагогічний вісник. – 2002. – № 3.–  С.11– 13.
  3. Поради колезі, народжені в школі над Россю / О. А. Захаренко. - Черкаси : Агрополіс, 2002. – С. 93.

4. Олександр Антонович Захаренко [Електронний ресурс] -        Режим доступу: http://pedagogika.at.ua/publ/pedagogichni_personaliji/oleksandr_antonovich_zakharenko/6-1-0-296