Використання досвіду О. Захаренка у педагогічній діяльності (Гордійчук А. А.).

Гордійчук Аксінія Аркадіївна,
педагог-організатор
Червонослобідської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 2

Черкаської районної ради

Творчість – то найкоротший шлях до успіху, до визнання, до авторитету.

О. А. Захаренко

Усе велике починається з малого. Так і дорослий, освічений, вихований громадянин нашої країни виростає з маленької дитини, що сповнена бажання пізнати цей невідомий досі їй світ. В допомогу їй стає школа з досвідченим педагогічним колективом, що охоче подасть руку й поведе у далеку дорогу цікавого, сповненого нових вражень життя, адже саме у стінах  школи починають формуватися, набиратися знань і морального здоров’я  учні. Саме від нас, учителів, залежить майбутнє маленьких, ще не розкритих особистостей.

І  на  даний час, коли усе наше суспільство зазнає чималих змін,  у тому числі й освіта, педагогічний колектив Червонослобідської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 докладає чималих зусиль, щоб навчально-виховний  процес був цікавим та корисним, змістовним та захоплюючим, щоб діти, переступивши шкільний поріг, стали гуманними та справедливими  людьми, а головне свідомими громадянами своєї країни, що охоче активно включаються у державотворчі процеси. Ось тут на допомогу приходять творчі доробки Олександра Антоновича Захаренка.

Педагогічний та учнівський колективи Червонослобідської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 вирішуючи актуальні питання  сьогодення, звернулися до безцінного досвіду Сахнівської школи, де було створено унікальну систему навчально-виховної роботи, яка забезпечувала формування толерантної особистості, готової до співробітництва, сприяла  розвитку здібностей до творчої діяльності,  тобто систему, що базується  на принципах дитиноцентричної концепції виховання.

В своїй книзі «Слово до нащадків» О. А. Захаренко писав: «Який красивий світ! Краса у водичці озера, яка  хвилями йде до берега. Краса в камінчиках,у травинках, що перешіптуються про свої таємниці. Краса в усьому. Не бійтеся директора, не економте часу для спілкування з живою природою. У дитячій уяві вона вся жива, як життєдайна земля, що терпить людину, яка не лише прикрашає її, а й , бува, шкодить. Діти не помічають тієї краси, якщо на неї не зверне уваги вчитель. Він не має права цього робити, так само, як і не має права не звернути уваги дітей, яку красиву квіточку намалювала маленька художниця,який чудовий виріб учень зробив своїми руками разом з батьком чи мамою на виставку. А який змістовний і гарно римований вірш написав! І так щоденно, щохвилинно дитину треба залучати до прекрасного. І, зрозуміло, наслідки незаперечні.

Шановний колего! Вчи дітей бачити красу світу. Вчи настирливо і переконливо, бо, прощаючись з життям, людина враз отямлюється і жалкує, що проминали роки, а вона не помічала дивовижних змін у природі, її істинної краси, не зживалася з нею і не робила для себе відкриття, не дивувалася всьому, що росте, цвіте і помирає...».

Естетичне виховання є важливою складовою всебічного гармонійного розвитку особистості. З метою виховання в учнів естетичної свідомості, почуттів, смаків, ідеалів, поведінки проводяться виховні заходи, конкурси, вікторини, виставки.

Головною метою є залучення учнів не лише як учасників, а й як організаторів різних шкільних заходів. У цьому важливу роль відіграє організація учнівського самоврядування нашої школи. Керівництво самоврядування зосереджене в раді  шкільного життя «Лідер». Органи учнівського самоврядування складаються з голови шкільного самоврядування, заступника голови, голови комісії «Інтелект», голови комісії «Дисципліна і порядок», голова комісії «Дозвілля і розваги», голова комісії «Волонтерський загін», голова комісії «Трудові справи». Звичайно найактивнішою комісією є комісія «Дозвілля і розваги», що допомагає в організації шкільних заходів і є активними учасниками усього шкільного та позашкільного життя. Діти активно залучаються до різних проектів та конкурсів і є переможцями на різних етапах. У їхньому віці важливо навчитися проявляти ініціативу, для того щоб в подальшому житті вони стали новаторами свого часу.

Педагогічна система О. А. Захаренка ґрунтується на трикутнику: батьки – дитина – вчитель. Саме члени комісії «Дозвілля і розваги» часто є ініціаторами залучення батьків до шкільних заходів. Батьки беруть участь у допомозі підготовки дітей до різних виставок, що проходять у нашому навчальному закладі. Наприклад, учні з батьками охоче виготовляють осінні композиції з природних матеріалів та осінні букети з квітів на шкільний конкурс. Також активними учасниками є мами та бабусі на щорічній осінній «ярмарці смаколиків». Звичайно найбільше беруть участь батьки дітей, що навчаються у початковій ланці, адже старші діти є більш самостійними та хочуть продемонструвати саме свої вміння та навички без допомоги дорослих.

Для того, щоб діти бачили красу в стінах школи, класні керівники разом з батьками та вчителями естетично оформлюють класні кімнати, використовуючи для цього картини, вироби з глини, дерева та інших природних матеріалів. Обов’язково у естетичному оформленні класу приймають участь і учні, що в ньому навчаються. Найчастіше при цьому використовують дитячі вироби. Яскравим прикладом цього є кабінет «Світлиця української мови». У ньому зроблений тин з лози, на якому розміщені глиняні горщики, а за ним ростуть живі квіти. Також класна кімната оздоблена вишитими рушниками. Дітям приємно знаходитись в такому приміщені, тут вони себе добре та спокійно відчувають і з задоволенням постійно поновлюють світлицю.

Однією з найцікавіших класних кімнат є майстерня, де учні займаються трудовим навчанням. Навіть наблизившись до неї помітно, що вона є осередком дитячої творчості, адже двері в клас оздоблені деревом та розписані фарбами руками учнів. Стіни в кабінеті слугують місцем для розміщення виробів дітей, які вони роблять на уроках. В цій кімнаті ніколи не буває порожньо, тому що діти і після уроків ходять туди до вчителя на гурток «Історія ремесел».

Також педагогічний колектив спільно з батьками та дітьми створює різноманітні тематичні куточки в коридорах школи. Наприклад, на третьому поверсі розміщено виставку «Український рушник, як українська душа», де розміщено вишиті рушники та фотографії класних колективів у вишиванках. Також на другому поверсі, де навчаються початкові класи, на стіні зображено природу та розміщенні дерев’яні вироби, які можуть розглядати діти на перерві. А головною окрасою нашої школи є фонтан та штучний водоспад, що знаходяться на першому поверсі, навколо яких розміщено велику кількість живих квітів. Діти на перервах та після уроків постійно  чують гуркіт води, з задоволенням приводять до школи своїх братиків та сестричок, щоб показати таку незвичайну красу. У водоспаді розміщені фігурки різних тварин, що також дуже зацікавлює менших учнів нашої школи. Вже стало традицією в учнів кидати до фонтану та водоспаду монети на вдачу.

Ці фонтани є не лише гарною частиною інтер’єра школи, а й яскравим прикладом високої згуртованості учнівського колективу нашої школи. Діти з вчителем трудового навчання самостійно розробили проект та знайшли матеріали для втілення своєї ідеї. Адже Олександр Захаренко говорив: «Школа – це маленька держава. Вона не може існувати без ідеї, задуму, що захоплює дітей, учителів і батьків. Якщо така ідея зникає й не народжується нова, горе тій установі, школі, державі, бо вона деградує, зупиняється у своєму розвитку. В ній безцільно жити, в ній нудьга і немає прогресу» . Тому наш дружній шкільний колектив постійно перебуває в пошуку нових цікавих ідей.

Список використаної літератури.

  1. О. Захаренко. Слово до нащадків / Захаренко О. – К.: СПД Богданова А. М., 2006. – 216 с.
  2. Захаренко О. А. Енциклопедія шкільного роду (автобіографічні дані, спогади, роздуми). – с. Сахнівка Корсунь-Шевченківського району, 2000. – Т. 2.