Взаємодія школи і сім’ї як необхідна умова успішного виховання і навчання дітей (Попович Н. М.).

Попович Наталія Миколаївна,

практичний психолог

Леськівської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

Черкаської районної ради

Як говорив Олександр Захаренко, з домашньої оселі розпочинається прекрасне, розквітає пелюстками доброти і щедрості людська душа. Немає дорожчого скарбу, який подарувала природа людині, ніж сім’я. Так! Дивовижний скарб. Не кожній людині він дається. Та й чи завжди він солодкий. Буває приторний, з отрутою розчарувань, буває переповнений щастям кохання, взаєморозуміння [2, с.18].

Батьки виховують дітей не лише словом, переконанням, а й своїм власним прикладом, своєю поведінкою. Вони впливають на дітей тоді, коли вони тільки вступають в життя і вперше починають пізнавати навколишній світ. Тому виховний вплив батьків буває особливо сильним і дуже важливим. Адже перші дитячі враження – це найяскравіші враження. Вони зберігаються часто на все життя. При цьому зберігаються, на жаль, не тільки позитивні, а  й негативні навички і звички. Якщо батьки навчать свою дитину в перші роки її життя обманювати товаришів, старших, то вона і в зрілому віці буде неправдивою.

Адже тільки в соціальному оточенні людина засвоює зразки поведінки й наслідує їх: спочатку під зовнішнім контролем, до якого відносяться батьки, школа та громадськість, а потім це може стати й основою саморегуляції особистості як такої.

Людина велика чи мала завжди схожа на струмок, що має два найперших джерела. Ті джерела – сім’я і школа. І якщо в них вода чиста, прозора, освячена вічними ідеалами, ріка буде повноводна і дужа, а в пору зрілості атестат про середню освіту стає ще й громадянським документом з гарантією для суспільства на довгі роки. Школа повинна давати таку гарантію. Їй належить згуртувати навколо себе всі засоби впливу на особистість з високою, яскравою ціллю виховати, навчити, підготувати до великої ріки життя дзвінкі струмочки, дати їм всебічний розвиток, щасливу молодість, любов і почуття братерства [3].

Школі, безумовно, належить головна і вирішальна роль у вихованні і навчанні молодого покоління. Адже вона озброює школярів глибокими і різносторонніми знаннями. Без школи не можна стати культурною людиною. Інтелектуальний розвиток, який дає учням школа, ґрунтується на глибокому науковому розумінні ними законів природи і суспільства.

Проте школа – не єдине місце, де виховується і навчається молоде покоління. Діти здобувають освіту, виховуються і навчаються не лише в школі. Їх розвиток продовжується і поза стінами школи і насамперед – у сім’ї. На яку височінь не була б піднесена шкільна справа в нашій країні, школа сама, без допомоги батьків, не може успішно здійснювати виховання і навчання молодого покоління.

Правильне виховання сприяє інтелектуальному, творчому розвитку особистості. Мисленнєві здібності краще розвиваються там, де вчителі і батьки правильно організовують навчальну діяльність, сприяючи самостійному вирішенню творчих задач. Адже інтелектуально - творчий розвиток особистості учнів є одним із найважливіших завдань взаємодії сім’ї і школи в організації навчально-виховного процесу.

Оптимізація взаємодії школи і сім’ї – необхідна умова успішного виховання і навчання дітей. У Леськівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів вчителі і батьки виступають єдиним фронтом, і тому  вся  навчально-виховна робота, проводиться спільно з метою  формування гармонійно – розвиненої особистості, громадянина-патріота України.

Спостереження за моральною вихованістю учнів, індивідуальні бесіди з батьками переконують нас у тому, що емоційні стосунки в сім’ях потребують вдосконалення, а особливо в підлітковому віці цілеспрямовано виховувати ставлення до рідних, потребу спілкування з людьми, любов та повагу до оточуючих, близьких і, насамперед, до матері. Тож і в сімейному колі, і на «годинах психолога» ведеться розмова про вияви толерантності в сім’ї  [4, с.38].

Як говорив О. А. Захаренко, виховання неможливе без тісної співдружності школи і сім’ї. Тому наш педагогічний колектив прагне створити належні умови для їхньої спільної роботи. Ми вважаємо, що батьки повинні добровільно брати участь у всіх шкільних заходах, а не лише споглядати,  приходити на збори, урочисті свята. Уважне ставлення до навчальних досягнень, високе цінування трудової діяльності учня й батька – важливий чинник стимуляції бажання дітей бути кращими [5, с.14]. І нам слід шукати не нав’язливі шляхи прилучення батьків до школи, відкривати в кожному з них індивідуальну неповторність, педагогічне обдарування й майстерність. Тому з вересня 2016 року Леськівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів приєдналася до Всеукраїнського проекту «Розвиток соціальної згуртованості суб’єктів освітнього процесу», метою якого є поєднання зусиль батьків, педагогів та громадськості для сприяння створенню комфортного середовища для дітей у соціокультурному просторі.

В рамках Всеукраїнського проекту «Розвиток соціальної згуртованості суб’єктів освітнього процесу» проведено відповідні заходи за участю вчителів, батьків, громадськості та учнів:

-         індивідуальне та групове консультування всіх учасників навчально-виховного процесу;

-         випуск пам’яток, інформаційних  буклетів  на допомогу батькам, дітям, вчителям: «Домашнє насильство»; «Підліток в сім’ї»; «Азбука сімейного життя. Десять «золотих» правил виховання»; «Усвідомлене батьківство: шляхи сімейного виховання»;

-         фестиваль соціально-психологічних вистав на тему: «Щаслива родина - щаслива дитина»;

-         випуск колажів, плакатів «Я і моя сім’я»;

-         проведення загальношкільного заходу:  «Ярмарка – 2016». Активними учасниками ярмарки були учні, батьки, вчителі.  За кошти, вилучені  від ярмарки, були придбані новорічні подарунки дітям з особливими потребами та закуплено солодощі воїнам АТО;

-         батьківський лекторій на тему: «Співпраця вчителів та батьків у вихованні підростаючого покоління»;

-         вечір Великої родини, на якому вчителі, батьки і учні продемонстрували свої досягнення під час заняття фітнесом;

-         спортивні змагання з баскетболу серед команд вчителів, батьків, учнів. Спільне заняття спортом виховує здоровий спосіб життя, згуртовує колектив та надає величезну кількість позитивних емоцій;

-         тренінг для батьків: «Родинні, культурні цінності і їх значення в житті дитини», на якому всіляко підтримується кращий приклад, гарні сімейні традиції, вияви доброзичливості, чесності, дружби і взаємодопомоги;

-         консультація-практикум для батьків: «Типові помилки родинного виховання. Як  їм запобігти?».

Традиційно, в Леськівській загальноосвітній школі напередодні 8-го Березня проводяться родинні свята. Заходи різноманітні, у кожному класі – свої. Але спільним і в школі, і вдома є виявлення великої любові до жінки-матері, турбота про те, щоб у неї завжди були, як співають діти, світле обличчя, добрі очі і теплі руки.

У цих заходах основним є виховання великої поваги дітей до батьків, до старших, осмислення того, ким є мати у їхньому житті [6, с. 67].

За словами Олександра Захаренка, щоб керувати колективом, треба його знати, а щоб керувати дитячим колективом, то слід насамперед знати дітей. Всіх, без винятку [1, с.125].

Тому в кабінеті психологічної служби школи зберігаються учнівські характеристики, особові карточки, творчі роботи. Там усе, що допомагає тримати в полі зору дитину, її світосприйняття, вивчати багатогранність людського, нового, невичерпного в ній. Для цього і проводиться особистісно орієнотована робота з дітьми. На титульній сторінці кожної картки даються короткі відомості про учня, а саме: які в нього темперамент, здібності, характер, становище в колективі, яку участь бере у шкільному житті. Періодично сюди заносяться і результати спостережень за дитиною.

Крім титульної сторінки, важливою є і зворотна, на якій коротко характеризується становище в сім’ї. Окремі картки мають гарячі точки, де психологічній службі потрібно докласти особливих зусиль. Потреба захищати дітей від зла в житті, насамперед у сім’ї, ще залишається актуальною. Тому потрібно негайно вживати різноманітні заходи впливу на дорослих і одночасно знаходити індивідуальний підхід до учня. Ось чому на першому плані виховної та психологічної роботи школи стоять складні сім’ї.

Досвід О. А. Захаренка підтверджує: якщо правильно орієнтувати учнів, якщо вміло стимулювати їхню самодіяльність, вони безпомилково знайдуть вузькі місця в роботі, правильно оцінять ситуацію, що склалася, й будуть активно добиватися її позитивного вирішення, боротися за поліпшення результатів [4, с.30].

Значення батьківського авторитету, роль педагогічного колективу та всієї системи освіти є найважливішою необхідністю у навчально-виховному процесі сучасної школи. Щоб змінити на краще стан моральності нашого суспільства, необхідно пам’ятати, що вихованість наших учнів – результат щоденної спільної взаємодії батьків, вчителів та учнів.

Список використаної літератури.

1.  Академік із Сахнівки / Під редакцією професора Кузьмінського А. І. – Черкаси: ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2008. – 448 с.

2.  Захаренко О. А. 210 шкільних лінійок. /О. А. Захаренко, С. О. Захаренко – Сахнівка, 2002. – 295 с.

3.  Захаренко О. А. Виступ на обласній освітянській конференції. - м. Черкаси, Україна. – 1980. / Приватний архів родини Захаренків. – п. 8.

4.  Захаренко О. А. Школа над Россю. / О. А. Захаренко, С. М. Мазурик. – Київ : Радянська школа, 1979. – 150 с.

5.  Захаренко О. А. Школа – центр виховання на селі // Грані творчості. – К., 1990. – С. 7 – 24.

6.  Суховершко Г. В. Повість про Олександра Захарченка. – Черкаси : Вертикаль, 2010. – 168 с.