Кононенко С. І. Форми і методи патріотичного виховання з учнівською молоддю

Кононенко Світлана Іванівна,

заступник директора з виховної роботи

Великоканівецького навчально-виховного комплексу

 «Дошкільний навчальний заклад –

загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів»

Чорнобаївської районної ради

Черкаської області

 

 

Патріотичне виховання дітей та молоді в нашій країні стає одним з пріоритетних напрямів діяльності держави та суспільства. Це питання особливо актуалізувалися сьогодні, після подій на Майдані, анексії Криму, тривалого збройного конфлікту в східних регіонах нашої держави. Тому постала потреба переосмислити проблему патріотизму у сучасних викликах часу [1, с.4-11].

Головним пріоритетом сучасного національно-патріотичного виховання повинно стати вироблення переконаності учнів в тому, що сила українців в єдності. Тільки завдяки почуттям національної єдності, злагоди, миролюбності можна зберегти Україну, зміцнитись, стати рівними серед рівних [2, с.1].

Актуальність національно-патріотичного виховання юних громадян вимагає подальшого вдосконалення форм і методів роботи з учнівською молоддю.

На сучасному етапі реформування освіти інтенсивно підхоплюється виховною практикою гуманістично орієнтована розвивальна модель виховання. Вона спрямована на виховання духовної особистості. Ця модель передбачає дві стратегії:   суб’єкт-суб’єктна стратегія реалізується у формі діалогу, який спрямовує вихованця до його Я-духовного; -   соціально-педагогічна стратегія здійснюється у формі виховних просторів як відповідних проектів.

Гуманістично орієнтована розвивальна модель увібрала в себе головний філософсько-методологічний принцип антропоцентризму і, зокрема, похідний від нього принцип дитиноцентризму, розроблений академіком В.Г.Кременем. Він зазначає: «У руслі сучасних освітніх реформ центральною ідеєю є виховання не лише людини, готової жити у знаннєвому суспільстві, а й патріота і толерантної особистості, здатної до відстоювання інтересів незалежної України і демократичних цінностей людства» [3, с.17-30].

Саме у рамках цієї моделі можливо цілеспрямовано виховувати почуття патріотизму як одну з найвищих духовних цінностей.

Патріотизм – це глибоке людське почуття, яке набуває вищого сенсу, коли стає не замкненим лише у внутрішньому світі особистості, а поривається до зовнішнього втілення, до вчинку, до діяльності [4, с. 24-29].

У виховній роботі з учнями я акцентую увагу на компетентнісному підході до вирішення проблем моральності, менталітету українського народу, усвідомлення та розуміння своєї істинної, духовної природи, свого призначення у світі в умовах радикальних, соціально-економічних змін. Це сприяє становленню духовної та моральної особистості школяра, вибору ним власного місця в житті, формуванню вмінь та навичок використовувати досягнення людства для пізнання життя, самого себе, природи, суспільства і держави.

Основа розвитку особистості – свобода, задоволення могутньої жаги пізнання. Це шлях філософії свободи нової школи – керуватися не заборонами, а природними бажаннями вихованців, повіривши в первинність їхніх прагнень, робити добро і формувати ці прагнення в добро. Шлях до нової школи лежить також через любов. Нам треба дуже серйозно вчитися любити людину та життя і вчити цьому наших дітей, учити їх жити без насильства і страху, будувати стосунки за законами гуманізму, дбайливого ставлення до людини і людського життя як найвищої цінності. Шлях до формування успішної особистості – в змісті освіти, у стосунках між учителем і учнями, між батьками і дітьми, всіх проявах шкільного життя. Якщо в навчально-виховному закладі пануватиме правда, то це означатиме, що ми позбулися фальші, показухи, подвійної моралі, розбіжності між словом і справою [5, ст.11-25].

Отже, в свободі, любові і правді полягає не лише нова філософія освіти – в цьому головний зміст і найвища мета нової школи, її ідеал, простеження розвивальної динаміки Я-духовного теперішнього і Я – духовного майбутнього.

«Освічені українці, всебічно розвинені, відповідальні громадяни і патріоти, здатні до інновацій, - ось хто поведе українську економіку вперед у ХХІ столітті» [6, ст.8]

У долученні вихованців до почуття патріотизму педагогу потрібно використовувати особливе слово. Воно має містити Істину не лише від свого імені, а й від імені великих духовних авторитетів нації як їхнє слово – цінність-переконання.

«Ключові компетентності й наскрізні вміння створюють «канву», яка є основою для успішної самореалізації учня – як особистості, громадянина і фахівця» [6, ст.14].

Ось як відбувається практичне застосування форм і методів роботи з національно-патріотичного виховання з учнівською молоддю через компетентнісний підхід у виховній роботі.

Соціальні і громадянські компетентності

 1. Щомісячні заняття з учнівською радою «Лідер».
 2. Організація роботи шкільної ради з питань національно-патріотичного виховання.
 3. Проведення тренінгів та підготовка учнів-тренерів за просвітницькою програмою «Рівний-рівному», педагогів – за тренінговою програмою з національно-патріотичного виховання дітей та молоді «З Україною в серці».
 4.  Залучення учнів до підготовки і проведення засідань інформаційно-пізнавального клубу «Що? Де? Коли?»: «День українського козацтва»; «День української писемності та мови»; «День Соборності та пам’яті героїв Крут»; «День рідної мови»;  «День пам’яті Героїв Небесної Сотні»; «День вишиванки» і т.д.

5. Організація клубу дозвілля «Старшокласник»: конкурсно-розважальна програма «Люби рідне, українське»; інтелектуальна програма «Патріот»; турнір знавців історії та літератури «Відкрий для себе Україну», козацькі забави і т.д.

6. Проведення зустрічей з моряком-підводником І.Олійником, воїнами-афганцями, учасниками АТО, ветеранами ІІ Світової війни та ін.).

7. Співпраця з випускниками школи: волонтером, отаманом Чигиринського полку Ю.Куликом та воїном АТО, депутатом обласної ради О.Рябошликом.

8. Допомога у проведенні засідань клубу людей поважного віку «Відлуння» при сільському Будинку культури.

9. Робота волонтерського загону «Живчик», проведення акцій: «Вчитель-пенсіонер не повинен бути самотнім», «Турбота» (допомога пристарілим, ветеранам війни), «Подаруй іграшку другу», «Вітальна», «Грані добра» «Новий рік крокує Україною», «Подаруй книгу, оберіг воїну АТО», «Від нашого огороду – до солдатського столу» та ін.

10. Проведення декади національно-патріотичного виховання, тижнів «Мій край – моя історія жива» до Дня визволення села, Пам’яті до Дня Перемоги, уроків мужності, годин історії, свято визволення села «Подвиг народу житиме у віках», урочистий мітинг – реквієм «Пам'ять не вмирає» і т.д.

11. Листування з М.А.Лісіною (м.Обнінськ), дочкою капітана А.Калініна, який загинув у роки ІІ світової війни, захищаючи с. Великі Канівці від фашистських загарбників, догляд за могилою.

12. Організація тижня «Пам'ять єднає», присвяченого роковинам Голодомору, участь у сільському мітингу-реквіємі.

13. Участь у проведенні районної військово-спортивної патріотичної зміни «Ніхто, крім нас», районного етапу дитячо – юнацької військово - патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

14. Організація краєзнавчо-пошукової роботи, створення загальношкільних проектів  «Школа – від витоків до сьогодення», «Вахта пам’яті», «Народознавча веселка» та ін.

Екологічна грамотність і здорове життя

1. Організація екологічних акцій, суботників по впорядкуванню пришкільної території, сільського парку та стадіону.

2. Робота над проектами «Квіти біля школи», «Шкільне подвір’я».

3. Розробка та втілення творчо-цільової програми «На шляху до сталого успішного розвитку» (6-7кл.).

4. Організація трудових десантів, співпраця з СТОВ «Канівці».

5. Робота в таборі праці і відпочинку «Паросток», створення тематичної зміни «Козацькому роду нема переводу».

6. Майстер-клас із виготовлення листівок та оберегів-сувенірів для воїнів АТО.

Загальнокультурна грамотність

 1. Поновлення української світлиці, створення експозиції українських рушників «Тримай хату як у віночку, а рушничок – на кілочку».
 2. Реконструкція історичної зали музейної кімнати історії та етнографії села.
 3. Проведення екскурсій до музеїв, пам’яток культури, на природу (походи по рідному краї, поїздки в Черкаси, Чигирин, Умань, Канів, Корсунь-Шевченківський, Переяслав-Хмельницький, Київ, Моринці, Шевченкове та ін.).
 4. Організація зустрічей з цікавими людьми (екс-депутатом Верховної Ради, випускником нашої школи М.Томенком, письменниками рідного краю: І.Олексієнко, Л.Прядкою-Томенко, Л.Науменко, Н.Лось і т.д.).
 5. Проведення тижнів мистецтва, здоров’я, сім’ї.
 6. Оформлення проектів «Культурний розвиток рідних Канівець»,  «Майстрині народної вишивки», «Ремесла мого села» та ін.
 7. Вивчення народних обрядів та традицій.
 8. Створення щедрувальної групи, участь в обласному фестивалі «Щедрівочка щедрувала».
 9. Участь у сільському святі до дня працівника сільського господарства.

Уміння навчатись впродовж життя

 1.  Залучення учнів до участі в Міжнародних, всеукраїнських, обласних, районних конкурсах, в заходах предметних тижнів.
 2. Участь у роботі гуртків ( 8 гуртків за інтересами, 87% зайнятості учнів).
 3. Залучення учнів до участі в конкурсах декламаторів, юних поетів, міні-творів «Герої у моїй родині» тощо.
 4. Організація шкільного свята Розумників, конкурсів ерудитів, інтелектуальних ігор («Найрозумніший», «Перший мільйон», «Я люблю Україну» і т.д.), КВН, ДЮП, екологічної бригади, щедрувальної групи.
 5. Заохочення учнів до участі в шкільному конкурсі «Учень року».
 6. Оформлення «Літопису школи» та «Книги пошани».

Інформаційно- цифрова компетентність

 1. Координація центру інформації та реклами «Новини».
 2. Організація роботи «Шкільного телетайпу», шкільного прес-центру.
 3. Здійснення співпраці з шкільним бібліотекарем: виставки, експозиції, перфоменси, флеш-моби.
 4. Проведення зустрічей із співробітниками правоохоронних органів, районної центральної лікарні, державної адміністрації, районного центру зайнятості, юстиції, суду.
 5. Організація роботи клубу батьківського спілкування «Авторитет».
 6. Дописи в газету «Світлий шлях» про волонтерську роботу, зустрічі з учасниками АТО та цікаві творчі справи.
 7. Створення стендів «Повертайтеся живими», «Ми пишаємося вами» та куточка пам’яті, присвяченого земляку, воїну АТО Концю В.Г.
 8. Проведення моніторингових досліджень, зокрема «Патріот».

Уся ця робота проведена завдяки партнерській компетентності, тісній співпраці учнівського, педагогічного та батьківського колективу. Особлива увага в ній завжди приділяється ролі дитячої організації «АВК + АВК» (активні, веселі, креативні аматори Великих Канівець) та роботі ради «Лідер». Адже, основа самоврядування – це лідерство, а лідерство – це вміння обрати правильні орієнтири. Адже виховний простір — це не тільки середовище, а й духовний простір учня і педагога, це простір культури, що впливає на розвиток особистості. У ньому має бути представлений весь спектр цінностей культури і культурних форм життя. Це простір соціальних, культурних, життєвих виборів особистості, котра самореалізується у різних виховних середовищах.

У центрі уваги має перебувати не вияв активності юного патріота-громадянина, а процес формування його готовності до участі. Етапами процесу участі є: інформування дитини про сутність і форми участі та її значення для особистісного розвитку; формування ціннісного ставлення до участі; виконання разових громадських доручень; розвиток умінь висловлюватися, аргументувати власні погляди; вироблення умінь аналізувати, оцінювати власну діяльність і робити відповідні корективи; розвиток умінь прогнозувати й планувати участь на засадах партнерства; вироблення вмінь працювати в команді, розвиток ефективної комунікації, ведення переговорів, компромісного ухвалення рішень тощо; реалізація організаторських і виконавчих здібностей в різних програмах та проектах [7, ст.125].

Наш професійний успіх буде досяжним, коли вихованець глибоко усвідомить,що його особистісне минуле пройшло і тепер для нього значущим стає усе нове, в якому він успішно і різнобічно розвиватиметься.

Проблема патріотизму багатопланова. Тож тільки об’єднавши зусилля держави, суспільства й професійності педагогів, можливо досягти відчутних успіхів у її вирішенні.

Список використаної літератури:

1. Бех І.Д. З Україною в серці (тренінг з національно-патріотичного виховання дітей та молоді) : посіб./ І.Д. Бех, В.І. Кириченко, Ж.В.Петрочко. – Харків : Друкарня Мадрид, 2016. – С. 4-11.

2. Указ Президента України від 13 жовтня 2015 року № 580/2015 «Стратегія національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.

3. Кремень В.Г.Людиноцентризм в освіті: сучасний напрям розвитку духовності нації / В.Г.Кремень // Педагогіка і психологія. – 2006. - №2. – С.17-30.

4. Бех І.Д. З Україною в серці (тренінг з національно-патріотичного виховання дітей та молоді): посіб./ І.Д. Бех, В.І. Кириченко, Ж.В. Петрочко – Харків : Друкарня Мадрид, 2016. – С. 24-29.

5. Бех І.Д. Програма українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді / І.Д.Бех, К.І.Чорна.// Методист- 2014.-№11 (35). – С. 11-25.

6. Концептуальні засади реформування середньої освіти «Нова українська школа»/ за заг.редакцією М.Грищенка, 2016. - С.8,14.

7. Бех І.Д. З Україною в серці (тренінг з національно-патріотичного виховання дітей та молоді) : посіб./ І.Д. Бех, В.І. Кириченко, Ж.В.Петрочко – Харків : Друкарня Мадрид, 2016. – С.125.