Мудрак Л. А. Сучасні форми і методи патріотичного виховання

Мудрак Людмила Андріївна,

заступник директора з виховної роботи

 Цибулівської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів

 Монастирищенської районної ради

 Черкаської області

 

Патріотизм сьогодні набуває особливого значення. На даний час серйозне занепокоєння викликає споживче ставлення молоді до рідної землі, прагматичне прагнення знайти собі місце у світі, де комфортніше. Тому сформувати в учнів почуття патріотизму як найважливішої духовно-моральної й громадянської цінності – одне з головних завдань загальноосвітньої школи.

Сучасна молодь – це діти незалежної держави і дуже важливо, щоб з дитинства в людини було духовне життя в світі моральних цінностей,  історії нашого народу. Суть духовного життя маленького громадянина повинна бути у прагненні стати гарною, порядною, потрібною для інших людиною.

Вірність Україні є невід’ємною ознакою національно свідомого громадянина. Сформувати в учнів почуття патріотизму як найважливішої духовно-моральної й громадянської цінності – одне з головних завдань загальноосвітньої школи.

Цибулівська земля багата історичною спадщиною, уславленими іменами, гарними традиціями. І тому дуже важливо навчити дітей любити і пишатися цією «маленькою Батьківщиною», дорожити нею.

З приводу цього в школі розроблені заходи щодо підвищення рівня військово-патріотичного виховання учнівської молоді.

Щорічно у Цибулеві відзначається День Перемоги. Школа організовує почесну варту біля Братської могили, читання патріотичних віршів, виступи учнів. Учні постійно доглядають за Братськими могилами та пам’ятниками, які розміщені на території селища, місцями поховань ветеранів Великої Вітчизняної війни, ветеранів педагогічної праці, могилою воїна-афганця Віктора Корченюка. Традицією є запрошувати ветеранів війни та праці, воїнів-афганців, героїв-чорнобильців та воїнів АТО на виховні заходи, зустрічі з старшокласниками.

Кожного року проводяться спортивні  змагання з волейболу, футболу на честь наших односельчан, Героїв Радянського Союзу М.Я. Дзигунського та І.А. Пахолюка.

Особливу роль у військово-патріотичному вихованні підростаючого покоління відіграють походи місцями бойової та трудової слави. Школярі збирають у походах цікавий і фактичний матеріал про героїчні подвиги народу, записують розповіді очевидців. Як правило, пошукова робота тісно пов'язана з краєзнавчою, бо дозволяє краще познайомити учнів із красою рідної землі і виховує любов до Батьківщини, систематично використовуються в навчальній та позаурочній роботі.

З метою вивчення та дослідження рідного краю, його історії, природи та мистецтва проводяться екскурсії та подорожі «Мій край  - його історія жива», туристичні походи «Стежками рідного краю»,   участь в пошуковій експедиції «Стежками  рідного краю», «Мій ідеал громадянина - патріота», «Сліди війни в моїй родині», «Подвигу народу жити у віках», екскурсії в районний та обласний краєзнавчі музеї, зустрічі з поетами та письменниками.

Результатом цієї роботи є  грамота Черкаського обласного центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради  за участь у Всеукраїнській краєзнавчій експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина - Україна» за напрямком «З попелу забуття» та визнані лауреатом обласного етапу - 2015, грамота Черкаської обласної державної адміністрації, Черкаського обласного центру туризму,краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради  за участь в обласному військово-патріотичному конкурсі «Подвигу жити у віках» (2014).

  Досвід роботи школи з патріотичного виховання презентувався на Всеукраїнському конкурсі «Героїчна Україна: від минулого до сьогодення» за напрямком «Патріотичне виховання - вимога часу» (2016).

Учні школи мають можливість щороку їздити на екскурсії в різні куточки України, де знайомляться з пам’ятками архітектури, історичними місцями.

Наше селище багате творчими самодіяльними митцями: художниками, столярами, вишивальницями. Учні зустрічаються з майстрами, допомагають влаштовувати персональні виставки.

 На території нашого селища відкрито пам’ятні знаки «Жертвам голодомору»  «Героям Чорнобиля», «Пам’яті Героїв Небесної Сотні». Школа  взяла активну участь у відкритті цих пам’ятних місць. Щороку організовуються біля них мітинги, зачитуються спогади очевидців, проводяться літературно-музичні композиції, покладаються квіти.

Традиційно проводяться виховні заходи з нагоди знаменних та пам’ятних дат: День Соборності України, День Пам’яті героїв - подій під Крутами, День визволення району та України від фашизму, революції Гідності, вшанування героїв Небесної Сотні.

         Люди всієї планети прагнуть миру. От  і ми долучаємося до акції «Ми – за мир, за єдину країну» під гаслом «Побажай миру ближньому»: виготовляли плакати  з побажаннями, малювали малюнки, писали твори ессе та листи підтримки воїнам АТО, аби показати, наскільки важливими є мир, свобода, добро і повага. Діти по-іншому, ніж декілька років тому, розуміють, що таке війна та мир. Кожна перерва і кожен урок у ці дні були пронизані темою про мир. Класні керівники організовували сповнені інформаційними повідомленнями бесіди та години спілкування «Мир і права дитини», «Мій внесок у справу миру», «Мир на планеті - щастя всім дітям» та інші.        

Молодші школярі нашої школи  вишикувалися у символічне коло, утворивши «Рушник єднання», і їх маленькі серця билися в унісон, закликаючи усі народи світу, у тому числі й усіх людей, задіяних у військовому конфлікті на Сході нашої країни, до миру. Хвилиною мовчання  вшанували пам'ять героїв, що полягли під час Революції Гідності та за час проведення АТО. А ще молодші школярики змусили  посміхнутися найсерйозніших перехожих. Вони дарували мешканцям нашого селища виготовлених власноруч голубів із  щирими побажаннями  миру. У ці дні проводився флеш-моб, де діти викладали з вишитих рушників слово «МИР», щоб продемонструвати патріотизм, любов до своєї країни та підтримати бійців, які нині захищають незалежність нашої держави на Сході України. Учні старших класів  відобразили прагнення  жити у мирі у виховному заході «Сталий мир заради сталого майбутнього», де мали можливість переглянути відеокліпи з даної тематики, читали патріотичні вірші, разом співали пісню «Сонячне коло», яка йде поруч не з одним поколінням.

      На завершення заходу учасники зібрання переглянули спеціально створений відеоматеріал про участь Цибулівської школи у заходах щодо  збереження миру, волонтерську допомогу воїнам АТО.    Після проведених заходів листи підтримки, малюнки та плакати були відправлені місцевими волонтерами в зону АТО. Отримавши учнівські подарунки, бійці щиро дякували дітям за те, що вони морально підтримують їх своїми листами, малюнками, оберегами. «Ця підтримка для нас є надзвичайно важливою», - висловлюються  вояки у відео-зверненні до учнів Цибулівської школи, який передали через волонтерів. Школярі обіцяють не зупинятися і надалі продовжувати підтримувати наших солдат. У дітей єдине бажання: нехай, нарешті, в Україні настане спокій. Адже кожен свідомий українець мріє про якнайшвидше припинення бойових дій в зоні проведення АТО, про повернення рідних, близьких, друзів, про мирне небо над головою, про світле майбутнє дітей, про загоєння нестерпних ран в людських серцях, про Божу милість й захист від агресорів та у воскресіння нашої неньки України

         Події останніх років у котрий раз довели, що український народ неможливо подолати. Вони тільки об’єднали нас, збудили в кожного з нас почуття щирого й глибокого патріотизму, дали змогу проявити себе безкорисливими, щедрими, готовими на все заради незалежності та кращого майбутнього нашої держави.

У рамках заходів до Дня миру організована  також акція «З Луганщиною разом», де учні та вчителі збирали шкільне приладдя, книги дітям Луганщини.

Зараз у школі триває акція по збору пластикових кришок на протезування постраждалим воїнам АТО та благодійна акція «Назустріч мрії» для дітей, які постраждали під час антитерористичної операції на Сході України.

Щороку школа бере участь у військово-польових зборах. Взявши намети, відповідний одяг, харчі учні разом з учителем захисту Вітчизни Скригуном

 П. М. вирушають в триденний похід, де вчаться ставити намети, варити в казанку куліш, копати окопи, ходити в розвідку  - все, як годиться.

Крім того, майбутні допризовники знайомляться з автоматом Калашникова, навіть пробують стріляти з нього. Традиційно, у травні місяці, проводиться День Цивільного Захисту.

Учні ознайомлюються із засобами індивідуального захисту, протигазами, засобами захисту тіла, підручними та медичними засобами захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки та дозиметричного контролю та навчаються розбирати та складати автомат, споряджати магазин патронами, надавати першу долікарську допомогу.

Проведення таких заходів дають можливість формувати патріотичні почуття, вивчати бойові традиції та героїчні сторінки українського народу, його Збройних Сил, спонукають до фізичного вдосконалення громадянина - патріота, виробляють глибоке розуміння громадянського обов’язку, готовність, в разі потреби, захистити свою Батьківщину.

На сьогодні більше 50 наших односельців воюють на сході України. Тому в школі  організовано акцію «Допоможемо разом воїнам АТО».

Відколи існує людство на землі, милосердя та доброта вважаються одними  з найцінніших чеснот, бо милосердна й добра людина завжди потрібна суспільству, державі. Навчальний заклад протягом чотирьох років підтримує  тісний зв’язок  з місцевими волонтерами. У зв’язку з подіями на Сході України в нашому селищі спостерігається шалений сплеск волонтерської діяльності серед школярів, про який часто висвітлюється на сторінках районних газет, створений відеорепортаж. Девізом нашої волонтерської роботи слугують слова «Ми, українці, маємо бути єдині, як ніколи. В єдності сила. Ніхто, крім нас». Учні та вчителі  формують посилки для солдатів,  пишуть листи, малюють малюнки в підтримку бійцям, які знаходяться на передовій АТО, захищаючи від терористів свободу, незалежність і територіальну цілісність України.

За активну допомогу та підтримку захисників країни волонтери району передали для Цибулівської школи національні  прапори, розписані  відгуками та подяками від воїнів АТО з різних місць бойових дій на сході України.

Кожен робочий тиждень розпочинається шкільною лінійкою з виконанням Державного Гімну України.

Наша школа, на даний час, провела  чотирнадцять незабутніх зустрічей з воїнами АТО. Хлібом-сіллю зустрічаємо їх в школі. Під бурхливі оплески вони проходять живим коридором, в руках діти тримають плакати й малюнки. У дитячих малюнках можна побачити глибокий зміст, хвилювання за майбутнє держави, в перемогу добра над злом. «Повертайтесь живими!», «Все буде добре», «Держись, Україна!», «Слава героям!» - звучать гасла. Воїни ледве стримують скупі чоловічі сльози, а їх душі зігріває думка про те, що діти вірять у світле майбутнє, все розуміють і ростуть з любов’ю до Батьківщини. Відповідаючи на численні  запитання учнів та вчителів, запрошенні гості розповідають про своє ставлення до подій, патріотизм, підтримку волонтерів.

Учасники зібрання спільно виконують гімн України, беруть участь у флеш-мобах, вшановують пам’ять загиблих хвилиною мовчання, переглядають відеоматеріали з участю наших земляків, волонтерів у зоні АТО. Школярі передають листи та малюнки, пам’ятні подарунки від колективу школи, в яких живе частинка віри, надії на мир та перемогу.

Такі зустрічі залишають у молодих душах віру в краще  майбутнє України, нестримне  бажання бути схожими на тих, хто зараз захищає суверенітет, свободу і цілісність нашої держави, назавжди залишаться у пам’яті учнів і стають справжніми уроками життя.                                                 

Великий педагог В.О. Сухомлинський сказав: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою, людина народжується, щоб лишити на землі слід вічний». Ці слова слугують  закликом до життя, налаштовують наших вихованців брати приклад із земляків- сучасників.

З часів Революції  Гідності та антитерористичної операції на Сході України держава втратила найкращих своїх дочок і синів, зокрема, і нашого цибулівчанина  Петра Кізіма. Пам’ять про них  вічна!      

   Щороку, 3 березня в школі проходить  виховний захід з нагоди  Дня смерті Героя АТО - Петра Кізіма. На його честь встановлений банер пам’яті. Як одну з кращих шкіл району з патріотичного виховання в 2015 році Цибулівську ЗОШ нагороджено грамотою Черкаської обласної організації ветеранів за активну громадську діяльність, вагомий особистий внесок у соціальний захист ветеранів, патріотичне виховання підростаючого покоління та розвиток волонтерської справи. У 2016 році Черкаською обласною організацією ветеранів нагороджено грамотою волонтерський центр Цибулівської ЗОШ за активну громадську діяльність, героїко-патріотичне виховання молоді, благодійницьку допомогу учасникам АТО та з нагоди Дня волонтера, подякою від командира 2 батальйонно-тактичної групи 72-ї гвардійської механізованої бригади Б.С.Барди за високий патріотизм та надання волонтерської допомоги підрозділам Збройних Сил України у боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність України у районі населених пунктів Гранітне та Мирне Донецької області. Досвід роботи школи з патріотичного виховання  в 2015 році презентувався  на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Патріотизм – нагальна потреба України й українців» та занесений до каталогу передового педагогічного досвіду. Педагогами  Цибулівської школи написані  методичні посібники, серед яких занесені до каталогу передового педагогічного досвіду «Освіта Черкащини»: «Виховання громадянина-патріота в сучасній освітній практиці» (2017р.), «Формування почуття патріотизму та виховання сучасного громадянина-патріота української держави» (2015, автор - Мудрак Л.А), «Екскурсія як один із пріоритетних напрямів патріотичного виховання молоді» (2015, автори -  Дацюк Н.М., Маринкевич Л.Г., Шевчук Т.Б.),  «Виховання патріотичних почуттів школярів на прикладах духовної спадщини малої батьківщини» (2010, автор - Мудрак Л.А.).

Наша школа  тісно співпрацює з районними  організаціями: Товариством Червоного Хреста і Товариством сприяння оборони України і спільно проводимо заходи з військово-патріотичного виховання та спортивно-масової роботи.

Великі потенційні можливості  у формуванні пріоритетних цінностей має туристсько-краєзнавча робота. Ця  робота спрямована на виховання патріотизму, відданості, розвитку дослідницько-пошукової роботи з підлітками.

Туристсько-краєзнавча робота проходить через уроки та систему позакласної і позашкільної роботи за напрямами: історичне краєзнавство; географічне краєзнавство; літературне краєзнавство; етнографічне краєзнавство; фольклорне краєзнавство.

Основними формами такої роботи  є зустрічі, анкетування, дослідження, походи, поїздки, екскурсії, літописи, збірки, виставки. Велика пошукова робота завершена створенням музею історії школи, селища.

Таким чином, педагогічний колектив закладу постійно працює над пошуком нових форм і методів проведення занять, підвищенням свого фахового рівня. Адже впровадження та формування державності починається з духовного і морального розвитку особистості, яка здатна самореалізуватися у сучасному суспільстві та працювати в ім’я процвітання цього суспільства.

Любов до Батьківщини і любов до людей – це два швидких потоки, які, зливаючись, утворюють могутню річку патріотизму. Отож, виховний процес у школі повинен будуватися так, аби «береги цієї річки» були «привабливі і не засмічені».

                                        СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Виховання громадянина: Сутність громадянського виховання/ П. Ігнатенко, В. Поплужний, Н. Косарєва, Л. Крицька // Шкільна бібліотекака. – 2003. –  № 8. –  С. 3 – Володарська, М.О. Інноваційні технології на уроках громадянської освіти / М.О. Володарська. – Харків : Основа, 2008. – 122 с.
  2. Гарнійчук, В. Сутність і структура патріотизму старших підлітків [Текст] / В. Гарнійчук // Управління освітою (Шкіл. світ). – 2009. – № 20. – С. 22-23.
  3. Гнатюк В. Національне виховання як складова у побудові громадянського суспільства / В. Гнатюк // Світ виховання. – 2004. – № 1. – С. 33–36.
  4. Дем’янюк Т. Інноваційні технології громадянського виховання /  Т. Дем’янюк // Директор школи. – 2008. – № 10. – С. 10-12.